Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde karın şişliğinin bir çok sebepleri vardır. Karın bölgesi bir çok doku ve organı barındırdığından bazı karın şişliği zararsızken, bazıları önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Kedilerde yer yaşta karın şişliği görülebilir. Bazı durumlarda kalıcı göbek sarkması olarak da gözükebilir. Bu gibi göbek sarkmaları genellikle zararsızdır ve kedinizin beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerde ve obezite sorunu yaşayan kedilerde sıklıkla göbek sarkması görülebilir.

İç Organlara Bağlı Karın Şişlikleri

Yavru kedilerde ise özellikle parazitlere bağlı karın şişliği görülür. Henüz bağışık sistemi gelişmeyen yavru kediler bir çok bakteri ve parazite açık bir yapıya sahip olduğundan beslenmelerindeki dengesizlik ve olası mikrobik ortamlar parazit olarak vücutta var olur. Yetişkin kedilerde ise  bağırsak solucanları karın şişliğine neden olabilmektedir.

Dişi kedilerde sıklıkla görülebilen rahim iltihaplanmasında dişi kedinin rahmi olduğundan fazla büyüdüğünden karında şişlik meydana gelir. Bu gibi durumlarda acilen veteriner hekiminize başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız. Özellikle genital sistem hastalıkları kedilerde ölümcül olabilmektedir.

Eğer kediniz idrarını zar zor yapıyor ve idrar çıkarma esnasında acı çekerek miyavlıyorsa  sistem enfeksiyonunu yakalanmış olabilir. Bu gibi durumlarda idrar kesesinde şişme meydana geldiğinden karında şişlik yapabilir. Üriner enfeksiyonun en büyük sebeplerinden biri ise tuvalet alanı temizliğine dikkat etmemek, yanlış kum seçimi, birden fazla hayvanın tuvalet kumunu kullanması gibi sebepler gösterilebilir.

Karın şişliği yalnızca bu sebeplere bağlı kalmaksızın daha bir çok sebep karın şişliğine neden olabilir. Karın şişliği gördüğünüz kedinizde anormal durumlar seziyorsanız derhal veteriner hekiminize danışmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR