Kedilerde Karsinoid Kanseri

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Karsinoid tümörler, mide-bağırsak gibi organların mukoza tabakasında endokrin hücreler tarafından oluşturulan nadir, yavaş büyüyen tümörlerdir. Bu tümörler, tipik olarak, serotonin salgılarlar, genellikle uyku ve hafıza işlevleriyle ilişkilidir.

Karsinoid Kanseri Hangi Durumlarda Görülür?

Karsinoid tümörler genellikle mide, ince bağırsak, karaciğer ve kalpte görülür. Karsinoid tümörlerin genel klinik semptomları, anoreksiya, kusma, karaciğer yetmezliğine bağlı kilo kaybı ve kalp hastalıklarıdır.

Birçok kanser türünde olduğu gibi, karsinoid tümörlerin gerçek nedenleri ve risk faktörleri bilinmemektedir. Kedilerdeki klinik bulgular, tümörün konumuna ve yayılmanın ne derece ilerlediğine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Tümörün boyutu ise kedinizin ne kadar kötü hissettiği ve ölümcül olup olmadığı aşamasında çok önemlidir.

Karsinoid Kanseri Teşhisi

Karsinoid tümörleri teşhis etmenin çeşitli yolları vardır. Bir bağırsak tümörü, ya da gelişmekte olan tümörler, diyette uyumsuzluklar ve parazitler bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle yapılan testler ve profil sonuçlarına göre eleyerek ilerleme kat edilir ve teşhise yaklaşılır.

Tümörün tamamen çıkarılması bu durumu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda ameliyat yoluyla tümörün boyutunun azaltılması, büyük bir tümörün tıkanıklığından kaynaklanan herhangi bir gastrointestinal semptomun ortadan kaldırılmasında yardımcı olabilir. Karsinoid tümörlerin tedavisinde başka standart terapi yöntemi yoktur ancak veteriner hekiminiz tümörün yayılmasını minimuma indirmeye yardımcı olabilir veya kedinizin daha iyi hissetmesi için alternatif tedavi yolları geliştirebilir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR