Kedilerde Kaşıntı Nedenleri ve İyi Gelen Şeyler

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler de aynı bizler gibi zaman zaman kaşınabilirler ve bu normal kabul edilir, ancak söz konusu sürekli kaşıntı olduğunda bunun normal olarak kabul edilmesi imkansızdır ve genellikle altında bir takım sorunlar yatıyordur. Bu nedenle sürekli kaşınan kedinizin bu durumunu kesinlikle ciddiye almanız ve altında yatan nedenin bulunarak tedavi edilmesini sağlamak için mutlaka veteriner hekime götürmeniz gereklidir.

Kedilerin parazit korumasını atlamak gerekir!

Kedilerde aşırı kaşıntı en çok dış parazitler nedeni ile ortaya çıkar ve bunun için kedilerin parazit korumasını asla atlamamak çok önemlidir. Kedileri düzenli olarak veterinere götürüp iç ve dış parazit aşılarını yaptırmak aşıntı sorununa karşı da en etkili önlemlerden biridir.

Kedilerde Uyuz

Uyuz kedilerde sanılandan çok daha sık görülen bir hastalıktır. Akar isimli çıplak gözle görülemeyen parazitlerin neden olduğu bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de aşırı kaşıntıdır. Uyuz ismi toplumda korku uyandırsa da aslında bu hastalık veterinerlerce kolaylıkla tedavi edilebilir ancak eğer kedi veterinere götürülüp tedavi ettirilmezse üzücü sonuçlarla karşılaşılabilme riski de vardır.

Diğer nedenler…

Bunların yanı sıra kedilerde aşırı kaşıntı alerji, mantar, egzama ve psikolojik sorunlar gibi birçok farklı nedene bağlı olarak da şekillenebilir. Dolayısıyla böyle bir sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken kedinizi veterinere götürmek ve bu belirtinin altında yatan nedenin önce teşhis ardında da tedavi edilmesini sağlamaktır.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR