Kedilerde Kaygı Sorunu Nasıl Önlenir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerin yaşadıkları kaygıları göstermelerinin pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Kedilerin yaşadığı stres genellikle onların beslenme alışkanlıklarının değişmesine sebep olabilir. Bazı kediler ise stresli oldukları zaman yüksek sesle bağırabilirler ya da etraflarındaki eşyaları tırmalamaya başlayabilirler.

Kediler kaygılı oldukları zaman evinizde uygulayabileceğiniz bazı değişiklikler sayesinde bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Öncelikle sabahları evinizden çıkmadan önce mevcut düzeninize tekrar göz atın. Evden ayrılmadan önce kedinizin bakımı ile ilgili bir eksiklik görüyorsanız mutlaka o bakımı yaptıktan sonra evden çıkın.

Evde Uygulanabilecek Kolay Yöntemler

Evde yokken kedinizin bulabileceği ve hoşuna gidebilecek olan bazı yemekleri ona ödül olarak bırakın. Evinizin farklı köşelerine bu tür yiyecekleri saklayın ve kedinizin onları bulmasını sağlayın. Böylelikle kediniz gün içerisinde meşgul olacak ve yiyecekleri bulabilmek için çaba sarf edecektir.

Eve döndüğünüz zaman kedinizin üzerindeki heyecanı azaltabilmek için ilk 20 dakika boyunca kediniz ile ilgilenmeyin. Eve girer girmez kedinizi sevmeye başlarsanız aşırı heyecandan dolayı onun stres yaşamasına yol açabilirsiniz.

Kediniz kendisini evde yalnız hissediyorsa evde olmadığınız zamanlarda televizyon veya radyoyu açık bırakabilirsiniz. Ses yapabilecek bir elektronik eşyayı da açık bırakmayı deneyebilirsiniz.

Bu tür basit yöntemler dışında bitkisel tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Bitkilerden elde edilen ilaçları veterinerinize danışarak aldığınız takdirde kedinizin kaygı durumunun hızlıca düzelmesini sizler de kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR