Kedilerde Kırmızı Göz Neden Görülür?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kırmızı göz, kedinin gözünün kırmızıya dönüşmesine neden olan bir durumdur. Bu iltihap, göz kapaklarında biriken aşırı kandan  veya gözün kan damarları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Kedilerde Kırmızı Göz Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde kırmızı gözün en yaygın belirtileri kızarıklıktır ve bir veya iki gözü de etkileyen iltihaplanmalardır.

Göz kapağının, kornea, sklera, konjonktivanın ve irisin iltihabı  bu hastalığa yol açar. Diğer sebepler ise:

  • Glokom (göz tansiyonu)
  • Orbital hastalıklar
  • Göz önündeki kanama
  • Yeni oluşan veya mevcut kan damarlarındaki içindeki kanamalar

Kırmızı göz genellikle sistematik bir hastalığın görülebilen bir semptomudur. Dolayısıyla altta yatan bozukluğun ortadan kaldırılması veya teyit edilmesi durumunda tedavisi yapılabilir.

Kırmızı göz vakalarında kanser ve enfeksiyöz nedenlerini ekarte etmek için, X-ray görüntülemeye ihtiyaç duyulabilir. Duruma göre veteriner hekiminiz bu yola da başvurabilir. Tanı amaçlı olarak gözlerin basıncının ölçülmesi de faydalıdır.

Kedinizin gözünde sızıntı benzeri bir akıntı veya gözün uzun süreli bir hastalığı varsa, veterineriniz hekiminiz bakteri kültürü testi için gerekenleri yapabilir.

Tedavi, göz bozukluğunun altında yatan nedene bağlıdır. Çoğu durumda, kedilerin kendine zarar vermesini önlemek için (gözünü kaşımaya çalışmak gibi) Elizabeth yakası takılır.

Kedinizde eğer kornea problemleri  varsa veya glokoma tanısı konursa, tedavi için cerrahi operasyon da gerekebilir.

Kedinizin göz hastalıkları problemleri yaşamasını istemiyorsanız yaşadığı ortamın temizliğine ve kişisel bakım temizliğine özen göstermeniz gerekir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR