Kedilerde Kısırlaştırma Sonrasında Görülebilen Sorunlar

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kediler için yapılan kısırlaştırma işleminde kedinin yaşı çok önemlidir. Bu yüzden kedi sahipleri, kendi istekleri doğrultusunda hareket etmemelilerdir. Çünkü yanlış zamanda yapılan kısırlaştırma işlemleri uzun vadede sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Dişi kediler için, eğer kediniz doğurmayacaksa henüz 4-5 aylıkken kısırlaştırma işlemi yapılmalıdır. Erken yaşta yapılan kısırlaştırma işlemi, dişi kediniz için alacağınız en sağlıklı karar olacaktır. İlerleyen yaşlarda, özellikle doğumdan sonra dişi kediler, genital bir çok tümör riskiyle karşı karşıyadır. Kısırlaştırma işlemini erken yapmak, tümör riskini minimum seviyeye indirecektir.

Erkek kediler ise 1 yaşına gelmeden kısırlaştırılmamalıdır. Çünkü fizyolojik olarak tamamlanması beklenen  üreme sisteminin gelişme süresi 1 yıldır ve kısırlaştırma işleminin bu süreden önce yapılmaması gerekir.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Kısırlaştırma işleminden sonra, dişi kediler de erkek kediler de hastalıklara daha yatkın olurlar. Özellikle besleme şekline dikkat edilmeyen kedilerde obezlik çok sık görülmektedir. Obeziteyle mücadele ederken hastalığı kontrol altında tutmak çok önemlidir. Veteriner hekiminizin önereceği mamayla küçük dostunuzun diyetine başlayabilirsiniz.

Kısırlaştırma işleminden sonra karşılaşılan bir diğer sorun ise, idrar yolları hastalıklarıdır. Erkek kedilerde daha sık görülse de, dişilerde de görülebilir. Magnezyum seviyesi  düşük olan mamalar, idrar yolları hastalıklarını önlemek için atılacak ilk adımdır. Aynı zamanda protein değerlerinin de bir mamada çok yüksek olmaması gerekir. Bu koşullara uyulduğu ve kısırlaştırılmış kedi diyetine geçildiği zaman ise minik dostunuzla sağlıklı günler sizleri bekliyor olacak.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR