Kedilerde Kısırlaştırma ve Kanser Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler 6-8 aylık olduklarında ergin kedi olurlar. Eğer kedinizin yavrularına bakamayacak durumdaysanız çiftleşecek kadar büyümüş kedilerin, sağlıkları açısından kısırlaştırılmaları gerekir.

Kızgınlık  sürelerinin periyotlarını değiştirmek için kullanılan hormon tabletleri ve enjeksiyonlar, 2,5 yaşının üstündeki dişi kedilerde meme tümörü, rahim tümörü, yumurtalık tümörü ve kedinizin genital sistemiyle alakalı bir çok  kanser türü şekillenebilir.

Dahası, kedinizi tümör bulguları rastlandıktan sonra kısırlaştırmanız da bu aşamada işe yaramaz. Bu kitleler ve tümörlü olan dokular alınsa dahi ilerleyen yaşlarda metastazlar gelişebilir.

Meme tümörü teşhisi yapılan bir kedi, eğer daha önce kısırlaştırılmadıysa ilk olarak kısırlaştırma operasyonu gerçekleştirilir, daha sonra tümör temizlenir. Bu tümörler daha önce önlem alınmadığı ve kedi kısırlaştırılmadığı için ortaya çıkar. Kanser hastalığı kediniz ve sizin için hem maddi hem de manevi büyük sıkıntılar oluşturur.

İlerleyen yaşlarda meme tümörleri metastazları sırt, kaburga gibi yerlerde şekillenebilir. Bu yüzden mutlaka kediler kısırlaştırılmalıdır. Şunu da unutmamanız gerekir ki, doğum yapan bir kedi kanser riskine daha fazla yatkın olduğundan ilk doğumdan sonra, geç olmadan kısırlaştırmanız önerilir. Diğer kediler ise erken yaşta kısırlaştırılmalıdır, böylelikle kansere yakalanma riski azalmış olur.

Kısırlaştırma operasyonu kanser riskini yüzde 80 oranında azaltır. Kedinizin rutin kontrollerini, bakımını, beslenme ve barınma şartlarını doğru bir şekilde yerine getirdiğiniz müddetçe minik dostunuz sizinle sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR