Kedilerde Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler mükemmel işitme duyuları ile tanınan canlılardır ve kedilerin kulakları bizlerden kat be kat daha hassastır. Bu nedenle kedilerin kulaklarına daima özen göstermek ve kulak bakımlarını aksatmamak gerekir. Kedilerde kulak akıntısı normal kabul edilen bir durum değildir, bu sorunun altında çeşitli hastalıklar yatabilir.

Bu nedenle eğer kedinizin kulağında akıntı, koku varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız son derece önemlidir.

Nedenler

Tahmin edilebileceği üzere kedilerde kulak akıntısına genellikle kulak enfeksiyonları neden olur, ancak elbette enfeksiyonlardan başka etkenler de kedilerde kulak akıntısı durumunun ortaya çıkmasına yol açabilir.

Kedilerde kulak akıntısı nedenleri şunlardır;

  • İç ve dış kulaktaki enfeksiyonlar
  • Kulağa yabancı cisim kaçması
  • İç kulakta ortaya çıkan çeşitli hastalıklar
  • Kulak tümörleri

Bunlar kedilerde kulak akıntısının en sık görülen nedenleri arasında yer alsalar da elbette bunlar dışında bazı etkenler de bu soruna neden olabilir.

Tedavi

Kedilerde kulak akıntısı tedavisi için öncelikle bu durumun altında yatan nedenin teşhis edilmesi gereklidir. Veteriner hekim kedinin kulaklarını detaylı şekilde muayene ettikten sonra kulak akıntısına neden olan etkeni teşhis ederek bu etken ya da hastalığa uygun bir tedavi yöntemi belirleyip uygulayacaktır.

Bu süreçte kedi sahiplerine düşen en önemli görev veteriner hekimin tedavisine yardımcı olmak, kediyi kontrollere düzenli olarak götürmek ve eğer veteriner hekim herhangi bir konuda bir öneride bulunduysa bu önerilere harfiyen uymaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR