Kedilerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Hepimizin bildiği gibi kediler son derece temiz, titiz canlılardır ve kendilerini gayet iyi temizleyebilirler. Ancak söz konusu kedilerin kulakları daha doğrusu kulaklarının içi olduğunda bu bölgelerini temizlemeleri tabi ki mümkün değildir. Bu nedenle bizlerin kedilerimizin kulak temizliği için tüylü dostlarımıza yardım etmemiz gerekir.

Kedilerin kulakları oldukça hassastır

Kedilerde kulak temizliği evde de yapılabilir, ancak bunun için kedilerin kulak anatomisini iyi bilmek gerekir. Zira kedilerin kulakları oldukça hassastır ve bilinçsiz şekilde yapılan kulak temizliği bu hassas organlara ciddi zararlar verebilme riskini de beraberinde getirir.

En doğrusu periyodik olarak veterinere götürmektir

Kedilerin kulak temizliği için işin uzmanına yani veteriner hekime başvurmak en doğrusudur. Kedileri periyodik olarak kulak temizliği için veterinere götürmek hem kulak temizliği sırasında ortaya çıkabilecek olası riskleri ortadan kaldırır hem de kulak sağlığının da her zaman kontrol altında olmasını sağlar.

Zira kedinizin kulağında herhangi bir hastalık oluşumu, örneğin kulak uyuzu, kulak iltihabı gibi hastalıklar varsa veteriner hekim temizlik yaparken bunları hemen fark edecektir. Kedilerin kulaklarındaki sorunların erken fark edilmesi tedaviyi ciddi oranda kolaylaştıran bir unsurdur.

2-3 ayda bir veterinere götürmek idealdir

Kedilerin kulak temizliği için 2-3 ayda bir veterinere götürülmesi idealdir. Eğer daha kısa aralıklar ile temizlenmesini isterseniz ya da hekiminiz gerekli görürse en erken ayda bir olmak üzere daha kısa aralıklarla da kulak temizliği yapılabilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR