Kedilerde Lipoma Hastalığı Nedir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Lipomalar kedilerde yaygın olarak görülen cilt altı kitleleri veya tümörleridir. Genellikle yumuşaktır ve cilt altında hareketliliği sınırlıdır. Üzerindeki cilt ise genellikle etkilenmez.

Zamanla, büyürler ve bacak arasında veya göğüsteki bazı yerlerde hareketleri engelleyebilirler. Bir lipoma geliştiren kedilerin çoğunda çoklu tümörler gelişir. Ancak, ek kitlelerin mutlaka yayılıp yayılmadığını bilmek önemlidir. Diğer deri kitleleri lipomalara benzer görünebileceğinden, her kitlenin tek tek kontrol edilmesi önerilir.

İyi huylu lipomların bir diğer alt sınıflaması infiltratif lipomlardır. Bunlar tipik olarak kas dokusuna ve fasya içine lokal olarak istila eder ve çıkarılması gerekebilir. Liposarkomlar diğer taraftan kötü huylu olup akciğerlere, kemiklere ve diğer organlara yayılabilir (metastaz yapabilir). Bu tümörler seyrek olmakla birlikte sırasıyla tüm subkutanöz kitlelerin incelenmesinin önemini göstermektedir.

Kedilerde Lipoma Belirtileri Nelerdir? 

Çoğu lipomlar yumuşaktır ve cilt altında hareket ediyor hissedilirler. Bacaklarda beliren lipomalar hareketi kısıtlayacağından ayırt edici bir belirtidir. Genellikle göbek veya gövdede bulunurlar, ancak köpeğin vücudunun herhangi bir yerinde de olabilirler. Lipomalı kedilerin çoğu ilerleyen zamanlarda birkaç tane daha lipoma geliştirebilir.

Veteriner hekiminiz, görülebilen tüm kitleleri kontrol ederek kedinizi muayene edecektir. İnce bir iğne aspiratı, kitlenin iyi huylu bir lipom olup olmadığını veya lipomayı taklit eden daha endişe verici kitleler olup olmadığını gösterecektir. Eğer aspirat teşhisi kesin değilse, açık bir tanıya varmak için histopatoloji gerekli olabilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR