Kedilerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde görülen deri problemleri arasında mantar çok yaygındır. Kedilerde görülen mantar hastalığı hemen tedavi edilmezse insana da bulaşabilen bir özelliğe sahiptir.

Mantar hastalığının en belirgin etkisi tüyler üzerindedir. Hasta olan kedinizin tüyleri dökülür ve boşluklar oluşur. Deride pullu bir görünümle de kendini gösterebilen mantar hastalığı çevreye yayılır ve başka kedilerin ya da köpeklerin de efekte olmasına sebep olabilir. Her yaşta görülebilmesine rağmen özellikle orta yaşın altındaki kedilerde daha sık görülür.

Mantar hastalığı derinin sürekli kaşınmasına yol açtığından kediler bu hastalığa yakalandıklarında derilerini sürekli bir yere sürtme ihtiyacı hissederler. Mantar hastalığı genç kedilerde ve uzun tüylü kedilerde daha sık görülebildiğinden bakımları daha titizlikle yapılmalıdır.

Kedilerde Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıldır?

Mantar vücudun belli yerlerinde deri üzerinde görülen lezyonlardır. Bu lezyonlar deri üzerinde aralıklarla da görülebilir tüm vücuda yayılmış şekilde de. Pullu gözüken deri kaşınma sonucunda derinin kurumasıyla daha belirgin hal alır ve kediler kaşıntısını giderebilmek için türlü yollar dener.

Kedilerde görülen mantarın bir diğer belirtisi ve etkisi ise halsizlik ve iştahsızlıktır. Klinik belirtiler taşıyan kediniz derhâl mantar tedavisi için veterinere götürülmeli ve ivediyetle tedavisine başlanmalıdır.

Tedavi içinse genellikle doku incelenir ve hastalığın tanısı konulur. Tedavi yolu ise hastalığın yoğunluğuna göre farklı olabilir. Henüz başlangıç aşamasındaki mantar için krem ve spreyler yeterli olabilirken ilerleyen vakalarda ilaç ve iğneye başvurulabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR