Kedilerde Nöbetler ve Konvülsiyonlar

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizin nöbet geçirdiğini görmek çok üzücü bir deneyim olabilir. Neyse ki tek bir nöbet genellikle kısa süreli olur ve kediniz konvülsiyon halindeyken bilinçsizdir. Nöbetler beyinde anormal elektrokimyasal aktivite oluştuğunda gerçekleşir. Kısa bir süre içinde nöbet kümesi olarak, birkaç haftada bir veya ayda bir düzenli olarak ortaya çıkabilirler.

Nöbet genellikle kedinin yere çöktüğü, sertleştiği ve daha sonra konvülsiyonlara girmesi ile başlar; kontrol edilemeyen kas kasılmaları, kedinizin vücudunun tutulmasına, çenesini tutularak sıkışmasına ve benzeri hareketleri yapmasına neden olabilir. Kediniz nöbet sırasında bağırsaklarını ve mesanesini boşaltabilir. Tipik olarak, nöbet yalnızca bir veya iki dakika sürer.

Bazen kediler nöbetten kısa süre önce davranış değişiklikleri sergileyebilir. Kediniz nöbetten sonra ise geçici felç, körlük, kusma veya başka davranış değişiklikleri de gösterebilir. Bu değişiklikler genellikle kısa ömürlüdür, ancak kedinizin eski haline gelmesi bir kaç günü alabilir.

Nöbetlerin Temel Nedeni

Kedilerdeki çoğu nöbet, kedinin iyileşmiş olan ancak beyinde daha önceki bir hasardan kalan yan etkidir. Nöbetlerin hiçbir  belirtisi yoktur. Bazı nöbetler kendiliğinden fark edilir ve bir neden olmadan ortaya çıkmış gibi gözükür. Bunlar epilepsinin her iki çeşidini oluşturur.

Maalesef, kedinizin epilepsi gelişimini önlemenin bir yolu yoktur. Kedinize epilepsi teşhisi konmuş olsa da ilaçları kullansa da varılan sonuç maalesef nöbetleri tamamen ortadan kaldırmaz. Bazen yapılabilecek en iyi şey, nöbetlerin şiddetini en aza indirgemek ve onları öngörülebilir bir zamanlama ile sınırlamaya çalışmaktır.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR