Kedilerde Ortaya Çıkan Psikolojik Sorunlar Nasıl Düzeltilir?

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde ortaya çıkan psikolojik sorunlar köpeklerde ortaya çıkan psikolojik sorunlara kıyasla çok daha karmaşıktır. Köpeklerdeki psikolojik sorunların çoğunluğu sahibi ile arasında gelişen olaylara dayanır ve köpekler bunlardan etkilenerek insan davranışının hayvan davranışı üzerinde etkisindeki en belirgin örneği oluştururlar.

Ancak kedilerdeki psikolojik sorunlar çok daha karmaşık gelişir. Kediler sahiplerinin tutumlarından çok da fazla etkilenmezler. Bu kedi dostlarımızın sorunları daha psikiyatrik sorunlara yakındır ve bu sorunların çoğunu kendileri ile ilgili sorunlar oluşturur.

Bu açıdan kedilerde psikiyatrik sorunlar görüldüğü zamanlar, çevrelerine ve sahiplerine sergiledikleri saldırgan tavırlar belirgin bir şekilde görülür.

Son derece uysal ve masum kedi bile, kendisini tehdit altında hissettiğinde sahibine hiç olmadığı kadar hırçın ve saldırgan davranabilir. Kedi tarafından yaralanan bir çok kedi sahibi bu durumla sıklıkla karşılaşır ve genellikle böyle bir saldırıyı kedilerinden beklemedikleri de görülen vakalar arasında yer alır.

Kedinizi Terk Etmeyin, Sorunları Terk Edin

Bu tür zamanlarda masum kediler, dışarıdan gelen dış tehditler ve dürtüler sebebiyle çoğu zaman travmatik bir olaya maruz kalarak uzun vadede saldırganlık gösterebilirler. Günümüzde ne yazık ki bir çok kedi bu şekilde terkedilmektedir. Ancak kesinlikle bunun yolu bu değildir.

Bir çok veteriner hekim psikolojik danışmanlık hizmeti de sunduğundan kedinizi bulunduğu durumdan çıkarmak için size yardımcı olacaktır. Bu durum tamamen düzelebileceği gibi, ilk zamanlar için de kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Saldırganlığın sebebi bulunarak onu korkutan etkiyi nötrleştirmek en çok kullanılan yöntemdir ve bu yöntem çok etkilidir. Aynı zamanda sahibine saldıran kediler için de uygun miktarda anti depresanlar verilerek durum kontrol altına alınabilir.

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR