Kedilerde Pansitopeni - Kedilerde Kan Yetersizliği

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Pansitopeni terimi (hastalığın kendisi değildir) bir takım kanla ilgili eksikliklerin aynı anda gelişmesi anlamına gelir ve bu bozukluk: Yenilenmeyen anemi, lökopeni ve trombosit sayısının azalmasıyla oluşur.

Kök kelime pan, tüm ya da bütün anlamına gelir ve sitopen kanda dolaşan hücrelerin eksikliğine işaret eder.

Yenilenmeyen anemi, kırmızı kan hücre sayısının düşüklüğü ve ek olarak kırmızı kan hücrelerini üretmek için gereken kemik iliğindeki eksiklik ile karakterize bir durumdur; Lökopeni, düşük beyaz kan hücresi sayısını belirtir; Ve trombositopeni, düşük trombosit ve trombosit sayısını (kan koagülasyonunda işlev gören hücreler) gösterir.

Pansitopeni hem kedileri hem de köpekleri  etkileyebilir ve çok sayıda nedenden dolayı gelişebilir. Pansitopeninin gelişimi cinse, türe, yaşa bakmadan gelişebilir.

Kedilerde Pansitopeninin Belirtileri Nelerdir? 

Kedide gelişen belirtiler pansitopeni altında yatan nedene bağlıdır. Bazı lökopeni semptomları (düşük beyaz küre hücre sayımı), tekrarlanan ateş atakları, sık veya sürekli enfeksiyon durumlarını içerir. Az kan hücrelerinin sayısına bağlı olarak aneminin semptomları arasında soluk diş etleri rengi de vardır. 

Trombositopeniye bağlı olarak düşük trombosit sayısı, kedinizin  vücudunda peteşi hemorratı olarak adlandırılan ve mukozal kanama olarak bilinen (vücudun nemli dokularında kanayan) küçük bir çürük oluşumuna neden olabilir. Diğer genel belirtiler uyuşukluk, kanama (örneğin burun tıkanıklığı veya idrardaki kan) ve ateş olabilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR