Kedilerde Patilerin Şişmesi Sorunu

yaklaşık 4 yıl önce

  • Paylaş:

Bir kedinin patisi sık sık şişmez, bu yüzden bu durum endişe nedeni olabilir. Şişen  patiler genellikle ciddi bir ağrı yaratır, bu nedenle veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Şişme genellikle sadece bir patide görülür. Ağrılı ayak, bazen dokunulduğunda oldukça sıcak olur. Şişmiş ayakta içinde bir şey varsa çıkartmalısınız. Uzayan tırnakların da pati şişmelerine yol açabileceğini unutmayın.

Pati Şişmelerinde Görülen Temel Nedenler

Çoğu vakada pati  şişmesi, ya büyümüş ayak tırnağından ya da bir kıymığın oluşturduğu ponksiyon yara kaynaklı enfeksiyonlardan kaynaklanır. Kırık bir kemik, lastik bant veya ayak parmağı etrafında sarılı bir şey gibi diğer olaylar da ayağın şişmesine neden olabilir.

Şişmiş bir ayak (pati) veya parmak fark ederseniz, yabancı nesneler, yara veya çivi gibi şişmeye neden olarak durumlarını kontrol edin. Herhangi bir yabancı cismi güvenle çıkarabiliyorsanız bu işlemi yapın ve yara bölgesini yıkayın. Sonra kedinizi veteriner hekiminize götürün.

Teşhis öncelikle ayağın dikkatli bir şekilde incelenmesiyle yapılacaktır. Eğer kediniz acı çekiyorsa ya da acıdan dolayı hırçınsa, sedasyon gerekebilir. Özellikle kırık bir kemikten şüpheleniliyorsa, röntgen ışınlarına ihtiyaç duyulabilir.

Tedavi

Tedavi aslında şişmeye neden olan problemi düzeltmeyi amaçlar: Aşırı büyüyen ayak tırnaklarının düzeltilmesi, yabancı cisimlerin uzaklaştırılması, yaranın ve apselerin antibiyotik ile temizlenmesi, kırık bir kemik için splint gibi. Veteriner hekiminizin talimatlarına uyarsanız, kediniz komplikasyona uğrama riski azdır.

yaklaşık 4 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR