Kedilerde Pıhtılaşma Faktörü Eksikliği

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Koagülasyon, kanın serbest akışlı bir sıvı halinden yoğunlaştırılmış jel benzeri bir duruma dönüştüğü zaman gerçekleşir. Bu durumda jel haline getirilen kan pıhtı olarak adlandırılır ve pıhtılaşma yoluyla bir yaradan akan kanın durması sağlanır.

Bu işlem, iyileşmenin gerçekleşmesi için kritik öneme sahiptir. Evcil hayvanınız yaralandığında  kontrolsüz kanama devam ederse, bu durum pıhtılaşmayı sağlayan süreçlerin birinde veya daha fazlasında bir kusurun semptomatik görünümü olarak şüphe taşır.

Kan koagülasyonunun başarısız olması dahili kanamaya neden olabilir. İzlenmesi gereken belirtileri bilmek ise bu aşamada çok önemlidir.

Kedilerde Pıhtılaşma Problemi Nasıl Kendini Belli Eder?

Pıhtılaşma faktörü eksikliği belirtisi en belirgin olarak, açık yara kanamalarında ya da cerrahi operasyonlardan sonra kanamanın durmadığı zamanlarda görülür.

Pıhtılaşma eksikliğinin göstergesi olabilecek daha az yaygın diğer belirtilerden bazıları ise kan kaybı anemisi ve iç kanama ile ilgilidir. Kan kaybı anemisinde semptomlar zayıflık, uyuşukluk, kısa solunum, düzensiz kalp atımı, konfüzyon şeklinde görülür.

Diğer belirtiler ise: İç kanama, kanlı kusmuk veya dışkı, rektumdan veya vajinadan kanama, nefes darlığı, anormal kalp ritmi, şişmiş veya sert karın ve aşırı susama.

Evcil hayvanın pıhtılaşma faktörü yetersizliğini çeşitli faktörler belirleyebilir. K vitamini eksikliği gibi altta yatan bir diğer bozukluk, pıhtılaşma için gerekli olan enzimleri sentezlemek için birincil bölgelerden biri olan karaciğerin işleyişini etkileyebilir. Karaciğer ile ilgili diğer problemler de enzim sentezleme sürecini etkileyebilir.

Pıhtılaşma eksikliğinin altta yatan nedeni aynı zamanda kalıtımsal özelliklere de bağlı olabilir. Bunun bir örneği insanlarda da olduğu gibi hemofilidir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR