Kedilerde Pire Tasması Gerekli Midir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Pire tasmaları adından da anlaşılacağı üzere kedinizin üzerindeki dış parazitleri kovar ve pirelerin daha sonra yaklaşmasını da engeller. Eğer kediniz sürekli evde duruyorsa ve dışarı hiç çıkmıyorsa pire tasmasına  ihtiyacı yok demektir.

Bazı kedilerin tasmayla arası iyi olmaz. Ya da eski tasması çıkarıldıktan sonra pire tasmasının kokusu hoşuna gitmeyebilir onu çıkarmak isteyebilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedinize tasmayı taktıktan sonra bir süre gözlemlemelisiniz. Eğer tasmayı çıkarmaya çalışmıyorsa bir sorun yoktur ama tasmasından hoşlanmayıp onu çıkarmaya çalışırken tasma ağzında takılırsa bu gibi durumlar hiç iyi değildir. Tasmaların içeriğinde pireleri kaçırmak için kimyasal maddeler olduğundan kediniz tasmayı ısırdığında zehirlenebilir.

Başka bir olası durum da kedinizin tasmayı çıkarırken karşılaşabileceği çene çıkığı kazalarıdır. Bu durum da zehirlenmeler kadar tehlikeli olabilmektedir.

Hiçbir şekilde kedinizi tasmaya alıştıramıyorsanız  tasmayı takmak için ısrar etmemelisiniz. Pireler için en güvenilir yol pet shoplarda ve veteriner kliniklerde satılan pire kovucu damlalardır. Unutmamanız gereken bir diğer önemli şey ise henüz 3 aylık olmayan kedilere tasma takılmamalıdır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR