Kedilerde Pisipisi Otu Batması

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Pisipisi otları bahar ve yaz aylarında hemen her bölgede özellikle bahçelerde ve yol kenarlarında kendiliğinden ortaya çıkarlar ve bu aylar süresince kedileri ciddi şekilde tehdit ederler. Zira hepimizin bildiği gibi kediler doğa ile iç içe olmaya bayılırlar ve otların arasında da gezinirler, işte bu arada pisipisi otları kedilerin başta patileri olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerine batabilir ve son derece ciddi sorunlara yol açabilir.

Pisipisi otu et içinde yürür

Kedilerde pisipisi otu batması umulmadık ciddi sonuçlara yol açabilir çünkü bu otlar et içinde ilerlerler. Kediniz bir anda patisinin üzerine basamamaya başladıysa, sürekli patisini yalıyorsa ve kontrol ettiğinizde gözle görülebilen herhangi bir neden bulamıyorsanız bunun altında yatan neden pisipisi otu batması olabilir ve yapmanız gereken kesinlikle zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmaktır. Çünkü et içinde kalan ve ilerleyen pisipisi otları zamanla ciddi enfeksiyonlara, apselere yol açabilir ve bunların tedavisi de zorlayıcı olabilir.

Pisipisi otu kulağa da kaçabilir

Pisipisi otları batmanın yanı sıra kedilerin kulaklarına ve burunlarına da kaçabilir. Ancak kedilerin burun delikleri küçük olduğu için genellikle kulaklarına kaçarlar ve eğer zamanında fark edilip kedi veterinere götürülerek ot kulağından çıkartılmazsa işitme kaybına dek varabilen sorunlara yol açabilirler.

Eğer kediniz kafasını sürekli bir yana eğik tutuyorsa, sürekli kulağını kaşıyorsa yapmanız gereken yine veterinere başvurmak ve buna neyin neden olduğunun belirlenip tedavi edilmesini sağlamaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR