Kedilerde Polycythemia Vera (Kan Yoğunlaşması)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde kan yoğunlaşması Polycythemia vera, kemik iliğinin çok fazla sayıda kan hücresi ürettiği zaman ortaya çıkar. Bu hastalıkta alyuvarların yoğunluğu çok yüksektir. Daha çok yaşlı kedilerde görülür.

Kedilerde Polycythemia Vera Kan Yoğunlaşması Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler yavaşça ortaya çıkar ve kronik bir seyir gösterir:

  • Zayıflık
  • Depresyon
  • İştahsızlık (anoreksiya)
  • Cilt kızarıklığı (eritema)
  • Artan susuzluk ve idrara çıkma (polidipsi ve poliüri)

Kedilerde Polycythemia Vera Kan Yoğunlaşması Sebepleri

Kanın viskozitesi (akışkanlık direnci de denebilir), kemik iliği tarafından artan alyuvar hücresi üretimine bağlı olsa da, bu fazla üretimin nedeni şu an bilinmemektedir.

Kedilerde Polycythemia Vera Kan Yoğunlaşması Teşhis

Veteriner hekiminize öncelikle semptomların başlangıcını ve kedinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecek. Ardından, biyokimya profili, idrar tahlili ve tam kan sayımı (CBC) yapılarak eksiksiz bir fizik muayene gerçekleştirir.

Kan tahlili sonucunda kırmızı kan hücresinde genel bir artış ve beyaz kan hücresi sayılarında da çoğalma görülür. (Beyaz kan hücrelerinin artışı kedilerin %50’sinde görülür)

Böbreklerin ve kardiyopulmoner sistemlerin işlevlerini değerlendirmek için veteriner hekiminiz röntgen ve abdominal ultrasonografi yapacaktır. Bu arada ekokardiyografiye kardiyak fonksiyonları değerlendirmek için ihtiyaç duyulabilir.

Kedilerde Polycythemia Vera Kan Yoğunlaşması Tedavi 

Başlangıçta tedavi olarak kanının bir miktarı çekilir ve kanın viskozitesini düşürmek için intravenöz sıvılarla değiştirilir. Ancak bu yöntem yalnızca geçici bir rahatlama sağlayacaktır.

Hem hayvanlar hem de insanlar için uzun süreli terapi, kemik iliğindeki alyuvar hücrelerinin aşırı üretimini baskılayan hidroksiüre olarak adlandırılan bir antineoplastik ilaç kullanmayı içerir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR