Kedilerde Saldırganlık Nasıl Değerlendirilmeli?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler sürekli hareket halinde ve enerjileri bitmeyen canlılardır. Özellikle ilk 8 ay içerisinde yeteneklerini keşfederler ve obje avı gibi gürültülü ve bazen çileden çıkartıcı oyunları oynamaktan zevk alırlar.

Kedi sahipleri ise çoğunlukla bu durumları görmezden gelir ve yaramaz bir kediymiş gibi muamele yapar. Oysa ki kedilerin büyük bir çoğunluğu bu dönemden geçerken birbirine yakın davranışlar sergiler.

Oyun Sırasındaki Agresiflikler

Oyun sırasındaki saldırganlıklar tüm memelilerde olduğu gibi kedilerde de normal karşılanmalıdır. Ancak bazen kediniz sizi kaygılandırabilir. Kuyruğunu kımıldatarak sabit bakışlarla elinize ya da ayağınıza saldırıp sizi yaralaması olası saldırganlık hareketlerinden biridir.

Oyun sırasındaki agresif tavırlar aslında agresif olarak değerlendirilmemelidir. Bu, oyuncu kedilerin tipik bir özelliğidir. Isırır gibi yaparlar ancak dişlerini geçirmezler. Onlardaki o küçük oyun hırsı elinizle güreşirken bazen sizi yaralayabilir. Bu normaldir ancak oyundaki şiddet seviyesini çeşitli oyun egzersizleriyle ona öğretmeniz de mümkündür.

Gerçekten agresif olan kediler ise tıslama diye tabir edilen yılan benzeri ses çıkarırlar. Herhangi bir sebepten ötürü kediniz bu kadar agresifleştiyse o durum ortadan kalkana kadar sakinleşmesini bekleyin. Agresiflik eğer fiziksel ortam sorunu ortadan kalktığında da devam ediyorsa sprey şişesiyle su püskürtmeyi deneyin ve asla kedinize vurmayın. Kedinize vurmak onu daha da agresifleştirir. Kendini korumak için daha da saldırganlaşan kediler size daha büyük ölçüde zararlar verir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR