Kedilerde Saldırganlık Problemleri Nasıl Çözülür?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Tıpkı insanların olduğu gibi hayvanların da ruhsal durumları vardır ve bu ruhsal durum dışarıya karşı olan davranışlarını da etkiler. Bazı durumlarda hastalıklardan kaynaklanan gerginlikler olabilir bu durumlar hastalık geçince  gerginlik ve saldırganlık da genellikle kaybolur.

Kediler ilk 8 ay çok oyuncul ve hareketli olurlar. Tabiri caizse patilerinin de ayarları yoktur dolayısıyla saldırganlıklarının da boyutu değişebilmektedir. Ancak yavru kediler avlanmayı ve kendi sınırlarını öğrendiklerinden bu süre içerisinde oyunlarına kattıkları saldırganlıklar bir problem sayılmamalıdır.

En Çok Görülen Saldırganlık Halleri

Bir süre onun bu hareketli dönemini izlemeniz gerekir. Bazı durumlarda sert oyunları göz yada kaş hareketinizi hedef alır ve yüzünüzü yaralayabilir. Bu durumlarda kedinizin enerjisini başka bir yere yönelmelisiniz. Ses çıkartan toplar ve diğer kedi oyuncakları bunu için idealdir.

Yetişkin kedilerde ise saldırganlık problemleri genellikle hormonal kaynaklıdır. Özellikle çiftleşme döneminde dışarı çıkması engellenen kedilerde saldırganlık çok fazla görülmektedir. Bu dönemler için veterinerinizden alabileceğiniz sakinleştirici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Kediler ev ortamında büyüse bile avcılıklarını unutmazlar. Masanın üstündeki bir nesne ya da bir yiyecek ava dönüşebilir ve onun saldırgan oyunun parçası olabilir. Bu gibi durumlarda yine enerjisini atabileceği ses çıkartan ve hareketli oyuncaklar onun bu hırçın av isteğini dindirerek dikkatini dağıtacaktır.

Kediniz tüm bunların dışında sizin yüzünüzden de sinirli olabilir. Onu hoşlanmadığı bir biçimde seviyor olabilirsiniz. Genellikle bu gibi durumlarda kediler hemen saldırmazlar. Önce kulaklarını indirir daha sonra sesli bir şekilde miyavlarlar. Eğer hala devam ederseniz pati yemeyi de göze almalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR