Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Şeker hastalığı insanların yanı sıra kedilerde de görülebiliyor. Özellikle son yıllarda kedilerde şeker hastalığı ya da diğer ismi ile diyabet vakalarında eskiye oranla artış olduğunu söyleyebilmek mümkün.  Kedilerde şeker hastalığı tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere ii formda görülüyor ve tip 1 diyabette insülin tedavisi gerekiyor.

Şişmanlık şeker hastalığına zemin hazırlıyor

Kedilerde diyabet vakalarındaki artışın en önemli sebebi ev kedilerinin gittikçe daha kilolu hale gelmesi. Özellikle kısırlaştırma sonrası bilinçsiz besleme ve hareketsizlik kedilerde obeziteye yol açıyor ve şeker hastalığı da fazla kilolu kedilerde diğerlerine kıyasla çok daha sık ortaya çıkıyor. Bu nedenle kedinizi doğru şekilde beslemeniz ve aşırı kilo almasını engellemeniz büyük önem taşıyor.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı kedilerde bazı belirtiler ile kendini gösteriyor, bu belirtiler şunlar;

  • Aşırı yemek yeme
  • Aşırı su içme
  • Aşırı yemeye karşın kilo kaybı
  • Aşırı idrar yapma

Kedinizde yukarıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı varsa kesinlikle en kısa sürede veterinerinize başvurmalısınız. Elbette bu semptomlar başka hastalıklara da işaret ediyor olabilir ve veteriner hekim yapacağı muayene ve tahliller ile kedinin neden bu belirtileri sergilediğini teşhis edecektir.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Kedilerde şeker hastalığı tedavisi için öncelikle hastalığın kesin olarak teşhis edilmesi gerekir. Tip 1 ya da tip 2 diyabet mi olduğuna göre hekim bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Ayrıca veteriner hekimin önerdiği beslenme düzenine uymak da şeker hastalığı tedavisi için son derece önemlidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR