Kedilerde Şişmanlık

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Rafine olarak gıda tüketilmesi ve hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi artık insanoğlunun sağlığını en fazla tehdit eden unsurlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte aynı zamanda kedi dostlarımız da zaman zaman obezite yani şişmanlık hastalığına yakalanabiliyorlar.

Kedilerde kilo artışının kontrolden çıkması ve obeziteye kadar ilerlemesi veterinerlerin de dikkatini çektiği için özellikle Avrupa ve ABD gibi bölgelerde detaylı çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda ise ev yemekleri ile beslenen kedilerin obeziteye daha yatkın oldukları söyleniyor.

Kedilerin ırkları ve fiziksel aktivite yoğunlukları da obezite konusunda büyük bir önem taşıyor. Doğru mamayı seçseniz dahi bu mamaları aşırı miktarda kontrolsüz bir şekilde kedinize verirseniz obezite sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kedilerde Şişmanlık Nasıl Anlaşılır?

İnsanlarda olduğu gibi boy ve kilo oranları kedilerde olmadığı için bu tür bir yöntem uygulanamıyor. Mevzu bahis kediler olduğu zaman kediye arkadan bakmak ve simetrik vücut yapısında bir bozukluk olup olmadığını anlamak gerekiyor.

Bedensel yapıdaki bozukluklar kedilerin aşırı kilo problemi olduğunu bu şekilde gösterebiliyor. Kediniz normal yürürken arkadan baktığınız zaman yuvarlak bir görünüm ortaya çıkıyorsa ve karın bölgesinde sağ ve sol kısımlar oval hatlar meydana getiriyor ise obezite riski kapınızı çalmış demektir.

Ayrıca kedilerin kafasının vücutlarına göre çok küçük kalmaya başlaması da obezite başlangıcıdır. Bu tür bozukluklar meydana geldiği zaman veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR