Kedilerde Stres ve Kaygı Sorunları

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizin son dönemlerde çok fazla tüy döktüğünü fark ettiyseniz ve hareketlerinde genel bir gariplik sezmeye başladıysanız kedinizde stres ve kaygı sorunları meydana gelmiş olabilir. Ev kedileri genellikle sokakta çok fazla vakit geçirmedikleri için dışarıya çıktıkları zaman çok çabuk strese kapılabilirler. Bu yüzden kedileriniz ile uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız kediniz için bu yolculuk büyük bir strese dönüşebilir.

Bu noktada kedilerde stres ve kaygının uzun yolculuklardan ve seyahatlerden dolayı meydana geldiğini söyleyebilmek mümkün olabiliyor. Peki kedileri strese sokan tek sebep bu mu? Tabii ki değil.

Kediler Sosyalleşme İhtiyacı Hisseder mi?

Kediler sosyal hayvanlar olmadıkları gibi aynı zamanda asosyal hayvanlar da değildirler. Bu yüzden kedileri çok fazla sosyalleştirirseniz veya çok fazla içlerine kapanık yaşatmaya başlarsanız stres ve kaygı sorunları ortaya çıkabilir.

Küçüklük çağından beri aynı evde yaşamakta olan ve kendi başına büyümüş olan bir kedinin yanına bir kedi daha getirdiğiniz zaman ilk zamanlarda kedinizde stres ve kaygı sorunlarının meydana geldiğini görebilirsiniz. Bu yüzden yeni bir kediyi eve getirdiğiniz zaman kedinize biraz zaman tanımalı ve ona asla baskı yapmamalısınız.

Kediniz sürekli olarak tüylerini döküyor ve kendisini hiç temizlemiyor ise bununla birlikte iştah kayıpları da söz konusu oluyorsa kedinizde stres problemi olabilir. Kedinizi strese sokan faktörleri bulduktan sonra bu sorunları mutlaka ortadan kaldırmanız gereklidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR