Kedilerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evinizdeki eşyalara zarar veren kedinizin tırnaklarını keserek bu soruna çözüm getirmek isteseniz bile tırnak bakımındaki çeşitli konulara dikkat etmezseniz muhtemelen kediniz bir sonraki tırnak kesiminde huysuzlaşacaktır.

Kedinin canının yanması ve kendisini huzursuz hissetmesi ise onun sağlığını ve sizinl olan iletişimini yakından etkileyecektir.

Tırnak kesimi işlemini yaparken ilk önce uygun bir tırnak makası bulmanız gerekiyor. Özellikle ilk defa tırnağı kesilecek olan kediler bu durumdan çekinecekleri için uygun bir tırnak makasının bulunması son derece büyük bir önem taşıyor.

Tırnağı tuttuktan sonra ve uygun makası yerleştirdikten sonra kedinizi asla kesime zorlamamalı ve tırnaklarını sıkmamalısınız. Bu tür davranışlar yaptığınız zaman kediniz saldırganlaşabilir.

Sadece Ön Patideki Tırnakları Kesin

Kedilerin arka ayaklarında yer alan tırnaklar evinizdeki eşyalara zarar veremez. O bölgede yer alan tırnaklar daha çok onların doğada hareket edebilmeleri ve atlayıp zıplamaları için kullandıkları tırnaklardır. Bu sebeplerden dolayı kedinizin ön patilerindeki tırnakları kesmeli ve arka tırnaklara dokunmamalısınız.

İnsanlarda da olduğu gibi törpüleme işlemine ihtiyaç duyan kediler kendilerince törpüleme işlemini yapabilmek için uygun buldukları yerleri tırmalamaya başlayabilirler. Bu yüzden kedinizin tırnaklarını yine uygun bir araç vasıtasıyla çok hafif olmak koşuluyla törpüleyebilirsiniz.

Ön patideki tırnakların ayda 1 defa kesilmesi ise kedilerinizin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri ve eşyalarınıza zarar vermemeleri için yeterlidir. Bu süreci aksatmadan ilerlediğiniz sürece tırnak konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR