Kedilerde Tuvalet Kabı Alışkanlığı Nasıl Olur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler gerek tuvalet alışkanlıkları konusunda gerekse tüy temizlikleri konusunda kendilerine bakan, titiz hayvanlardır. Bir kedi sokakta dahi içgüdüsel olarak tuvaletini yapacak bir kum bulur ve tuvaletinin üzerini örter.

Ev kedileri, evinizin şekli ne olursa olsun onun için seçtiğiniz tuvalet kabını seçeceğinden ve tuvaleti için oraya gideceğinden emin olabilirsiniz. Kedinizin tuvalet kabı dışında bir yere tuvaletini yapmasını istemiyorsanız eğer kumunu sürekli temiz tutmalısınız. Kirli tuvalet kapları kedinizin başka bir yer aramasına sebep olabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tuvalet kabını katı dışkıdan çok idrar kokutur. Bu yüzden günlük olarak temizliğini yapmanız gerekmektedir. Tuvalet kabını evin en hareketsiz bölümüne, örneğin kullanmadığınız ikinci bir tuvalete koymalısınız. Kedinizin tuvaletini rahatça yapabilmesi için bu gerekli bir işlemdir.

Eğer kediniz tuvalet kabını doğru kullanamıyorsa, tuvaletini tutamıyorsa herhangi bir hastalıktan dolayı bu şekilde davranıyor olabilir. Böyle durumlarda mutlaka veteriner hekiminizle görüşmelisiniz ve sağlığı ile ilgili bir durum var mı kontrol ettirmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR