Kedilerde Tüy Dökme Sorunu Nasıl Çözülebilir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde tüy dökülmesi normal olarak karşılanabilecek fizyolojik bir olaydır. Kediler, yıl boyunca tüy dökmeye devam ederler. Bu durum bahar ve yaz aylarında şiddetini arttırır. Genelde görülen dökülmelerde; tüyler, mat ve zayıf görünümlü olur. Bilineceği üzere en küçük bir el teması ile kedilerin tüyleri dökülebilir.

Genellikle kısa tüylü ırkların kulak ve göz çevresinde dökülmeler sıklıkla görülür. Siyam ırklarında ise kaşınmaya bağlı olarak kulak çevresinde yine aynı türde dökülmeler meydana gelebilir. Bu durumlarda deride herhangi bir lezyon söz konusu değildir. Tüyler yeniden çıkar.

Tüy dökülmeleri, bazı durumlarda bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.  Yalnızca bir bölgede görülen tüy dökülmeleri, kedilerde bulunan rahatsızlığı işaret eder. Eğer ki kediler sadece bir bölgeyi yalıyorlar ise, haliyle o bölgede tüy dökülmesi fazla olacaktır.

Fakat kedilerin devamlı aynı yeri yalaması da ağrısı olduğu, stresli olduğu veya dermatolojik bir problemi olduğu anlamına gelebilir. Bununla birlikte tüy dökülmeleri esnasında bazı metabolik hastalıklarda da görülebilir. Çünkü normalin dışında görülen tüy dökülmeleri cildin sağlıksızlaştığı zamanlarda ortaya çıkar.

Kedilerde tüy dökme sorununu çözmek için neler yapılmalı?

Kedilerde görülen tüy dökülmelerine karşı yaygın olarak bilinen çözüm B vitamini takviyesi yapmaktır. B vitamini yönünden zengin olan besinlerden biri yumurtadır ve kedinize çok yoğun olmamak ile birlikte (7 – 10 gün civarı aralıklar ile) yarım yumurta yedirebilirsiniz.

Aynı zamanda, stres kedilerin tüy dökmelerinde en yoğun etkenlerden biri olduğu için kediler alışık olmadığı, gergin olacağı stresli ortamlardan da uzak tutulmalıdırlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR