Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kuyruk kedilerin en önemli organlarından biridir. Kediler kuyruklarından hem dengelerini sağlamak için hem de iletişim kurmak için faydalanırlar. Kedilerin kuyruklarında da bazı hastalıklar görülebilir ve yağlı kuyruk hastalığı da bunlardan biridir.

Kedisini yakında takip eden, gözlemleyen bir kedi sahibi için bu hastalığı fark etmek pek de zor değildir, zira kedilerde yağlı kuyruk hastalığı kuyrukta adından da anlaşılacağı üzere yağlı bir görünüme neden olur ve bu görünüm özellikle kuyruğun vücutla birleştiği yerde görülür.

Yağlı Kuyruk Hastalığı Nedenleri

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı uyruğun üst yüzeyinde yer alan supracudual isimli bezlerin aşırı çalışması ve çok salgı üretmesi nedeni ile şekillenir. Kedinin kuyruk sokumunda tüylerin birbirine yapışık şekilde durması ile karakterizedir.

Yağlı Kuyruk Hastalığı Tedavisi

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı tedavisi için yapılması gereken tabi ki veteriner hekime başvurmaktır. Veteriner hekimle bu hastalığın tedavisi için öncelikle yağlı olan bölgeyi tıraş ederek tedaviye hazır hale getirirler. Ardından hastalığın durumuna göre özel olarak belirleyecekleri antiseptik solüsyonlar kullanırlar.

Bunun yanı sıra hekiminizin belirleyeceği yağlanma engelleyici şampuanları da kullanarak kedinizin kuyruğunu düzenli olarak yıkamanız gerekir. Kısacası kedilerde yağlı kuyruk hastalığının tedavisi için mutlaka veteriner hekime başvurmak ve hekimin tüm önerilerini harfiyen uygulamak gerekir. Aksi takdirde hastalık ilerleyerek kedi için oldukça rahatsızlık verici hale gelebilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR