Kedilerde Yaralanma Tedavileri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde ilk yardım tedavileri ciddi yaralanmalarda son derece önemlidir. Bir trafik kazası kedinizin başına gelebilecek en kötü olaylar arasında yer alır. Bu tür durumlarda genellikle sakin kalmanız ve soğukkanlı bir şekilde kedinizin sakinleşmesini sağlamanız gerekir.

Eğer kedinizin yaralanmaya bağlı olarak solunumu ile ilgili bir güçlüğü mevcut değilse ağzını ufak bir parça sargı bezi ile hafifçe bağlayarak etrafa ve size zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Kanamalı durumlarda ise tampon ve turnike uygulayarak kanama olan bölgeyi acilen durdurmanız gerekmektedir. Turnikelerin uzun süre boyunca durması ise kangrene yol açabilir. Bu yüzden 10 dakikadan daha fazla turnikeyi aynı bölgede tutmamanız gerekmektedir.

Düşme Sonucu Ortaya Çıkan Yaralanmalar ve Tedavisi

Düşme sonucu bir yaralanma ortaya çıktıysa kedinizi hemen yerden kaldırmak yerine ilk önce yerde incelemeli ve herhangi bir kırık çıkığı olmadığından emin olmalısınız. Eğer kedinizde herhangi bir kırık mevcut değilse kedinizi yerden kaldırabilirsiniz.

Kanama durumunda yine trafik kazalarında da olduğu gibi tampon veya turnike uygulamanız gerekmektedir. Kedinin ağız ve burun çevresinde herhangi bir salya veya kan gibi bir şey görüyorsanız o bölgeyi temizlemeniz ve daha rahat solunum yapmasına yardımcı olmalısınız.

Herhangi bir durumdan dolayı kanamalı veya kanamasız bir yaralanma geçiren kedinize ilk yardım müdahalesini yaptıktan sonra vakit kaybetmeden veteriner hekime gözükmeniz gerekmektedir. Böylelikle daha geniş kapsamlı bir müdahale ve tedavi sürecine girmiş olursunuz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR