Kedilerde Zambak Zehirlenmesi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Zambaklar her ne kadar harika bitkiler olsalar da, kediler  bu toksik türlerin herhangi bir bölümünü yiyip tedavi altına alınmadıklarında böbrek yetmezliğinden ölebilirler. Sadece iki yaprak kedinizi hasta edebilir, tedavi edilmezse de üç gün kadar kısa bir süre içerisinde öldürür.

Belirtileri Nelerdir ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zambak zehirlenmesi kendini kusma, iştah kaybı, idrar artışı (sonraki günlerde ise idrara çıkma eksikliği) ve vücutta aşırı su kaybı olarak gösterir.

İstediğiniz veya sahip olduğunuz bir zambak bitkisinin zehirli olup olmadığını belirlerken daima bitkinin bilimsel adına bakın. Evinizden uzak tutmanız zambakların bazıları ise şunlardır: paskalya zambakları, asiatik zambaklar ve Hemerocallis cinsinden herhangi biri.

Tedavi ne kadar erken olursa sağ kalma şansı da o kadar yükselir. Kedinizin kusmuğunda bitki parçaları gördüğünüzde derhâl veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Teşhis ve Tedavi

Kusmuktaki çiğnenerek yutulmuş zambak parçaları bulmak kesin bir teşhis sağlar. Zambaklardaki toksik böbreklere saldırdığı için ilk olarak böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek üzere kan ve idrar testi yapılır.

Kediniz eğer bitkiyi yakın bir süre içinde yediyse veteriner hekiminiz onu kusturmaya çalışacaktır. Bağırsakta kalabilecek toksinleri absorbe etmek içinse oral yoldan kömür verilir. Kedinizin hayatta kalması için anahtar dehidrasyonu ve bağırsakların fonksiyonlarını yitirmemesi için yüksek hacimdeki intravenöz sıvısının verilmesidir.

Zambak zehirlenmesi çok ciddi sonuçlar doğurduğundan kesinlikle evinizde zambak bulundurmamalısınız. Çevrenizdeki insanları bu konuda bilinçlendirmeniz de yararlı olacaktır.

Kedilerde zambak zehirlenmesi konusunda ayrıntılı bilgiye burada yer alan ingilizce içerikli kaynaktan da ulaşabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR