Kedilerden İnsanlara Parazit Geçebilir mi?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde bağırsak bölgesinde ortaya çıkan tehlikeli parazitler solucan tiplerinin dişi olanıdır. Yumurtalarını kedilerin dışkısına bırakan parazitler dışkı kanalı ile çevreye yayılırlar. Kedilerin tüyleri arasında da yer alan parazitler çeşitli yollar ile insanlara da bulaşarak sağlık sorunlarının meydana gelmesine yol açarlar.

Tek hücreli ve çok hücreli olarak iki ayrı kategoriye ayrılan parazitlerden insana geçeni ise tek hücreli parazittir. Toxoplazma gondii, leishmania, lehizmania tropica gibi tek hücreli parazitler insanlar için son derece tehlikeli olabilir.

Kedilerden İnsanlara Geçen Parazitler Ne Gibi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

Küçük dostlarımızdan bizlere bulaşan parazitleri ağız yolu ile aldığınız zaman bağırsaklarınızda ciddi kist oluşumuna yol açabilirsiniz. Bağırsaklara ulaşan parazitler buradan kan ve lenf dolaşımına girerek vücudunuzda yayılmaya başlar.

Çocuklara bulaşan parazitler ise bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı ağır enfeksiyonların meydana gelmesine yol açabilirsiniz.

Kedilerden İnsanlara Geçen Dış Parazitler

Dış parazit adı verilen kene ve pireler hayvanların üzerinde yani tüylerinin arasında yaşamlarını sürdüren tehlikeli parazitlerdir. Bu tür dış parazitleri bazı zamanlarda gözünüz ile görebilirsiniz. Ancak çoğu zaman dış parazitleri çıplak göz ile görebilmek pek mümkün değildir.

Keneler insanların kanını emebildikleri gibi aynı zamanda küçük dostlarınızın kanlarını da emebilecek türdedirler. Pireler ise yine kan ile beslenmekte olan asalak böcek türleridir. Pireler insan ve hayvanların vücudunda ciddi kaşınmalara ve alerjilere sebep olabilirler.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR