Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler ve Zararları

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvan bakımının en önemli parçası tabi ki besleme ve buna kedi bakımı da dahil elbette. Doğru beslenmeyen bir kedinin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürme şansı yok denilecek kadar az. Ancak bunun da ötesinde bazı yiyecekler kedilerde oldukça ciddi sağlı sorunlarına neden olabiliyor.

İşte bu nedenle kediler için zararlı yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu yiyecekleri kedilere asla vermemek oldukça önemli. İşte kediler için zararlı yiyecekler.

Çikolata

Çikolatayı kim sevemez ki! Evet, çikolatayı hemen hepimiz çok severiz ancak bu çok sevdiğimiz yiyecek sevimli dostumuz kediler için son derece zararlı. Çikolatanın içerisinde bulunan theobramine isimli bir madde kediler için toksik yani zehirleyici. Ayrıca çikolatada bulunan kafein de kedilere zararlı.

Soğan ve sarımsak

Türk mutfağının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan ve hemen her yemeğin içinde bulunan soğan ve sarımsak da kediler için zararlı. Bu iki yiyecek kedilerde anemiye yol açabiliyor. Bu arada yeri gelmişken kedilere asla ev yemeğinin artıklarını vermemek gerektiğini de ekleyelim.

Çiğ yumurta

Çoğumuz kedilerimize yumurta çırpıp veririz, oysaki bu kedi beslemesinde yapılan en büyük hatalardan biri zira kedilere asla çiğ yumurta vermemek gerekiyor çünkü çiğ yumurta kedilerde B 7 vitamini eksikliğine yol açabiliyor ve bu da beraberinde başta tüy ve deri sorunları olmak üzere birçok problemi getirebiliyor.

Kuru ya da yaş üzüm

İşte bizler için çok sağlıklı ve faydalı olan bir yiyecek; üzüm. Ancak söz konusu kediler olduğunda üzüm bir anda ölümcül bir zehre dönüşüyor ve kediler kuru ya da yaş üzüm tükettikleri takdirde böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkabiliyor.

Elbette bunlar dışında da kedilere zararlı birçok yiyecek var. Bu nedenle eğer bir kediniz varsa ya da kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz sizlere tavsiyemiz kedinizi en doğru nasıl besleyebileceğiniz konusunda işin ehline yani bir veteriner hekime danışmanız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR