Kedileri Kısırlaştırmanın Yan Etkileri Var Mıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kısırlaştırmak, hormonlara yönelik bir operasyon olduğu için kısırlaştırma işleminden sonra kedinizde bir takım değişiklikler görebilmeniz mümkündür. Bu değişim fiziksel ve ruhsal olarak görülebilir ancak kısırlaştırma sonrası titiz bir şekilde takip edilirse bu süreç çok kolay atlatılabilir.

Bu noktada kedi sahiplerine çok iş düşüyor çünkü kediniz sadece hormonel olarak değil sosyal olarak da  değişim sürecinden geçiyor.

Kısırlaştırma işleminden sonra kedinizin metabolizması yavaşlayacağı için eğer dikkat etmezseniz hızla kilo alacaktır. Erkek ve dişi kedilerde de görülen hızla kilo alma kimi kedi sahipleri için sorun olmasa da hatta kediye kabul edilebilir bir şirinlik kattığı düşünülse de bu son derece yanlış bir tutumdur. Çünkü ilerleyen zamanlarda kediniz obezitenin pençesine düşebilir ve obeziteyle birlikte gelen başka hastalıklara da kucak açmış olursunuz.

Kısırlaştırma İşleminden Sonra Kedi Nasıl Beslenmeli?

Veterinerinizin size önerdiği kedi maması markasının kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen çeşidinden kullanmaya başlamanız alacağınız ilk tedbir olmalıdır. Çünkü yalnızca bu özel mamalar kedinizin metabolizmasına uygun miktarda kalori içerir. Kısırlaştırılmış kedilerde yağ birikimi fazlalaşacağı ve kas kütlesinin de düşeceği için kediniz için seçeceğiniz mamanın aynı zamanda yağ yakıcı ve kas geliştirici nitelikte bir mama olması gerekir.

Kısırlaştırmadan sonra dikkat edilecek bir diğer nokta ise üriner sorunlardır. Özellikle kedinizi kısırlaştırdıktan sonra üriner rahatsızlık olup olmadığını daha fazla titizlikle kontrol etmeniz gerekmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR