Kedilerin Beslenme İhtiyaçlarında Farklı Gıdalara Yer Var Mıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizi her ne kadar eğitirseniz eğitin onun o meraklı küçük burnu her yemeği koklamak ve ulaşmak isteyecektir. Bu yüzden masalara çıkmak, yemeklere konuk olmak onların en sevdiği şeydir.

Kediler her ne kadar obur hayvanlar olmasa da sırf her kokuyu merak ettikleri için yemeklere ortak olmak isterler. Çok aç olmadıkları sürece kendi öğünlerini genellikle yayarak ve yavaşça yerler.

Öğün Aralarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ancak bazen onları kaçırdıkları yiyecekleri yerken görebilir ya da ısrarla buzdolabınızın başında beklerken bulabilirsiniz. Böyle durumlarda yemek istiyordur diye düşünüp kedinizi kendi öğünleri dışında beslemeniz onun sağlığı açısından doğru olmayacaktır. Zaten sizin yediğiniz çoğu ev yemeği onun damak tadına uygun değildir.

Bazı kedilerde yağ yalama veya yeme dürtüsü vardır. Margarin yağı ya da yemek yağı onları cezbedebilir Bu tür alışkanlığı olan kediniz var ise mutlaka onu bu davranıştan vazgeçirmelisiniz ve her seferinde uyarmalısınız. Yemeklerin içinde bulunabilecek tuz, mantar, baharat karışımlarının kedilerin sindirim sistemi için son derece zararlı olduğunu unutmamanız gerekir.

Kuru mamaları dışında onlara ek besinleri dikkatlice vermeniz gerekmektedir. Dolabı açıp henüz ısıtmadan verdiğiniz besinler, laktoz içeren hayvansal ürünler, işlenmiş et ürünleri, kimyasal ögeler içeren gıdalar vermekten uzak durmalısınız.

Ek öğünlerini karıştırarak hazırlamalı ve her zaman vermemeye de özen göstermelisiniz. Onların en sevdiği besinler arasında yer alan tavuk ve balığı haşlayarak, kılçık ve kemiklerini güzelce temizleyerek vermelisiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR