Kedilerin Diş Gelişimi Nasıl Olmalı?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de belirli büyüme ve gelişim süreci vardır. Kedilerde sağlıklı diş gelişimi nasıl olmalıdır diye düşünüyorsanız bunun için makalemize göz atın.Pek çok farklı türü kapsamakta olan memeli sınıfı da insanlar gibi yakından gözlemleyebileceğiniz bir gelişim sürecine sahiptir. Kedigiller familyasında yer alanlar 1 aylık olduklarında ilk süt dişlerini çıkartırlar. Dişler 3 ya da 3 buçuk ay gibi bir süre sonra kalıcı dişlere yerini bırakırlar.

Süreç aşağı yukarı olarak ortalama 6 ile 8 ay kadar devam edebilmektedir. Kedilerin düştüğü dişlerin yerine çıkacak olan dişlerin çıkışı da son derece hızlı olduğu için çoğu zaman fark edemeyebilirsiniz. Ancak bu durumu da bazı yöntemler ile fark edebilmeniz mümkündür. Dişlerin kaşıntıları yoğunlaşmaya başladığı zaman kediler buldukları her şeyi kemirmeye ve ısırmaya başlarlar.

Kedilerde Kaç Adet Diş Bulunur?

Yemek yemekte de zorluk çekebilecek olan kediler kimi zaman ateş, ağız kokusu ve ağızdan hafif şekilde kanama yaşayabilirler. Doğduklarında kedilerde 26 diş olur. Yetişkin kedilerde ise diş sayısı 30 olarak bilinmektedir. 30 dişin 16 adeti damakta, 14 adeti ise çene kısmında yer almaktadır.

Damakta yer alan dişlerden 2 tanesi eğer kedi dişi ise burada bulunur. 6 tanesi ön öğütücü diş, 6 ön ve azı dişi ve 2 azı dişi olarak sıralanmaktadır. Çenede yer alan işler ise ön küçük azı dişleri, küçük azı dişleri ve 6 küçük ön diş olarak sıralanır.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR