Kedilerin Fizyolojisi Nasıldır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerin anatomileri vahşi doğada yakın türleri gibi avlanabilmek için tasarlanmıştır. Zıplayabilmek, bükülmek ve dönme yetenekleri ile kediler adeta bir evim muzicesi olarak görülürler. Son derece güçlü kasları olan kediler bütün memeli cinslerinde olduğu gibi kalp kası, çizgili kaslar ve düz kaslara sahiptirler.

Kedilerin kas grupları somatik sinir sistemi ile ilişki içerisindedir. Bu beyin komutuyla istemli bir şekilde çalıştırılabilecek kas gruplarına sahip olmalarını sağlamaktadır. Kedilerin kalp kasları ise tamamen öze kaslardır ve yalnızca kalp içerisinde bulunurlar. Otonom sinir sistemine bağlı olan kalp kasları kalbi olan bütün canlılarda olduğu gibi istemsiz bir eyleme sahiptir.

Kedilerin Gözleri ve Dil Yapıları

Kedilerin duyuları da son derece gelişmiştir. Kedilerin en belirgin özellikleri arasında görme yeteneklerinin gelişmiş olması yer almaktadır. Karanlık ortamlarda insanlardan çok daha iyi görebilen kediler gözlerinde özel dokulara sahiptir.

Mor ve ötesi ışınları bile seçebilecek kadar güçlü gözlere sahip olan kediler mükemmel bir görüşe sahiptir. Gece görüş yeteneğine de sahip olan kedilerin gözlerinin geceleri parlamasının sebebi iste tapetum lucidum olarak bilinmektedir. Gözde yer alan bu doku gözlerin karanlıkta parlamasına sebep olur.

İnsanların işitme frekans aralığı olan 20-25 Hz’yi aşan kediler 60 Hz’ye kadar tüm sesleri duyabilirler. Pürüzlü bir dile sahip olan kediler su içerken bu özellikleri sayesinde suyun ağızlarına ve bıyıklarına bulaşmamasını sağlarlar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR