Kedilerin Korkulu Rüyası Pençesizleştirme (Declawing)

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Pençesizleştirme uygulaması dünyanın pek çok farklı yerinde hayvanlara yapılan zalimce bir uygulama olarak görülüyor. Kuzey Amerika’da günümüzde hala yaygın bir şekilde yapılan bu uygulama oldukça zararlı görülüyor. Ev ortamında yaşamlarını sürdürmekte olan kedilerin %30’luk büyük bir kısmına yapılan bu uygulama Türkiye başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde yasaklanmış ve kısıtlandırılmıştır.

Kedilerin birlikte yaşadığı insanlara ve etraflarına zarar vermesinden dolayı yapılan bu uygulama kedilerin normal yaşamlarını sürdürebilecekleri aktiviteleri de yapabilmesini engellemektedir.

Bu uygulama aynı zamanda acı dolu bir ameliyat ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında ise komplikasyonlar mevcuttur. Aşırı derecede meydana gelen kanamalar, enfeksiyon kapmalar, davranış bozuklukları gibi riskler bulunmaktadır.

Pençesizleştirme İşlemi Türkiye’de Yasak

Operasyonda parmakların kök kısımlarına kadar alındığı bilinmektedir. Parmaklara son derece yakın bir şekilde yapılan operasyon kedilerin patilerini doğru şekilde kullanamamalarına yol açmaktadır.

Günümüzde pek çok organizasyon bu uygulamanın yasaklaması için çalışmalarını sürdürmektedir. Uygulamanın yasaklanması için organize olan topluluklar pençesizleştirme yani tıp dilindeki adı ile Declawing işleminin tamamen yasaklanması için uğraşmaktadır.

Kedilerin yaşadıkları mekana ve insanlara zarar vermemesi için uygulanan bu yöntem bazı kişiler tarafından ise hala uygulanmaktadır. Ancak kedilere bu işlemin uygulanması onların fiziksel sağlığı ile birlikte psikolojik sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye’de yasak olan pençesizleştirme işlemi Avrupa’nın belirli bölgelerinde günümüzde hala yapılmaktadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR