Kedim Birşey Yuttu Ne Yapmalıyım?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerin oyun zamanı geldiği zaman onların gözüne kestirdiği her şey birer oyuncak halini alabilir. Oyuncak olarak paralar, vidalar, düğmeler, lastik tokalar, poşet parçaları ve daha pek çok farklı şey kediler için oldukça hoş ve çekici gözükmektedir. Bazı kedilerin kemirme alışkanlıkları olduğu için bu tür cisimleri yutmaları da kaçınılmaz oluyor.

Yenilen bir yabancı cisim kedilerin midesinde kaldığı zaman kısa süre içerisinde kedinizde ciddi sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Fakat araç, plastik parçacıkları ve düğme gibi ufak parçalar yutulduğu zaman bu cisimler mideden bağırsağa geçebileceği için ince bağırsak tıkanması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Kedilerde Cisim Yutması Belirtileri ve Tedavisi

Bu tür yutulabilen cisimler arasında en tehlikeli olanı ise iplerdir. İplerin başlangıç kısımları dile takılabileceği için yemek borusu, mide ve ince bağırsağa kadar bu ipler ulaşabilir. Ancak ipin bir ucu dilde kaldığı için ip bir türlü sindirim sistemine ulaşamaz ve kediler kusmaya başlar.

Kediler yabancı bir cisim yuttukları zaman sık sık kusma, iştah kayıpları, karın bölgesinde sıkılaşma ve dışkının renginde anormallikler gibi belirtiler gösterirler. Bu tür belirtiler gösteren kedilerinizi tedavi edebilmek için cerrahi müdahale gereklidir.

Müdahale öncesinde ise kedilerin mutlaka genel sağlık durumu bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Kedinizin kalın bağırsağına ulaşmış olan yabancı cisimler için kedilere yağlı maddeler içirildikten sonra o cismin ameliyatsız olarak çıkartılması da mümkün olabilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR