Kedim Çiş Yaparken Miyavlıyor

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler konuşamadıkları için herhangi bir sorunları olup olmadığını anlamak biz kedi sahiplerine düşer ve sevimli kedilerimizin sağlık durumları ile ilgili en önemli bilgi kaynaklarımızdan biri idrar ve dışkılarıdır. Sağlıklı bir kedinin idrarı aşırı kötü kokulu, koyu renk, kanlı olmayacağı gibi sağlıklı bir kedi çiş yaparken miyavlamaz da. Eğer kedim çiş yaparken miyavlıyor diyorsanız bu ortada bir sorun olduğunu gösterir ve yapmanız gereken zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmaktır. Zira kedinin çiş yaparken miyavlaması idrar yollarında bir sorun olduğunu ve bu nedenle çiş yaparken zorlandığını ve canının yandığını gösteren bir belirtidir.

Kısırlaştırılmış erkek kedileri özel mamalarla beslemek gerekir

Söz konusu kedi bakımı olduğunda kısırlaştırma atlanmaması gereken bir unsurdur. Ancak kısırlaştırılmış erkek kedileri veteriner hekiminizin önereceği özel mamalarla beslemeniz gerekir çünkü erkek kedilerin idrar yolları dişilerden daha dardır ve bazı mamalar idrar yollarında soruna yol açabilme riski taşır.

İdrar yolları enfeksiyonları ciddi sonuçlanabilir!

Kedilerin çiş yaparken miyavlamasının altında yatan neden çoğu kez enfeksiyondur ve eğer zamanında veterinere başvurup bu enfeksiyon tedavi edilmezse oldukça ciddi sonuçlarla hatta can kaybı ile bile karşılaşılabilir.

Prostat da buna yol açabilir

Erkek kedilerde görülen prostat sorunu da çiş yaparken miyavlamaya neden olabilir. Kısacası kedinizi dişi ya da erkek olsun şayet çiş yaparken miyavlıyorsa, zorlanıyorsa zaman kaybetmeden veterinerinize başvurmanız hayati önem taşır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR