Kedim Çişini Yapamıyor! Kedilerde İdrar Yapma Zorluğu

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizin çişini yaparken acı çektiğini ya da zorlandığını gördüğünüzde mesane iltihabı olarak da bilinen sistit yüzünden olabileceğini unutmayınız.

Sisit mesanede taş oluşumuna neden olan ve kedinin (genellikle erkek) sağlığını son derece olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bu nedenle, kedinizin idrarını yapamadığını veya idrar yapmakta sorun yaşadığını fark ettiğinizde yardım almanız gerekir. Kedinizin çişini yapamaması önemli sağlık sorununa işaret olabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bulgunun gözüktüğü kediler idrarını yaparken batma hisseder ve bu da çok acı verir. Mesanesinden boşaltamadığı idrar yüzünden kedi sürekli ağlar ve sesi kısılacak hale gelebilir. Zar zor idrarını yapabiliyorsa da mesanesini tamamen boşaltamaz. Özellikle erkek kediler anatomileri yüzünden sistit olurlar. Dişilerde neredeyse hiç gözükmemektedir. Sistit olan bir kedi tedavi edilmezse kendiliğinden iyileşemeyeceği için uzun ve acılı bir ölümle sonuçlanır.

Sistitin (mesane enfeksiyonu) en birinci sebepleri ise mineral dengesizliği, bakteri enfeksiyonu veya kedilerin pH seviyelerindeki anormalliklerdir. Bu, idrarda mikroskobik mineral kristallerinin oluşmasına katkıda bulunur; bu kristaller, taşları oluşturmak için büyüyebilir veya ya da kum oluşur.

Sistit olan bir kedinin ev ortamında iyileşmesi mümkün değildir. Dahası evde yapılabilecek çok az şey vardır. Bu yüzden belirtileri gösteren kedinizi acilen (24 saati kesinlikle geçirmeden) veteriner hekiminize götürmelisiniz.

Teşhis koyabilmek içinse idrar tahlilleri (sistiti doğrulamak için) yapılır. Daha sonra mesanedeki taşları yada kumları doğrulamak için röntgen ışınlarına ihtiyaç duyulur. Bileşimi belirlemek için taş veya üretral analizi yapılır.

Kedinizde basit bir sistit varsa eğer basit bir antibiyotik tedavisi yeterli olacaktır. Ancak taşlar için genellikle cerrahi operasyon gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR