Kedim Çok Fazla Miyavlıyor Neden Olabilir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kedinizin kontrolsüz ve özellikle uygun olmayan gece saatlerinde aşırı çok fazla miyavlaması sizi tedirgin edebilir. Bu tür miyavlamalar, ağrı, hastalık, bilişsel işlev bozukluğu sendromu (CDS) ya da yaşlı hayvanlardaki işitme düşüşüyle ​​ilişkili olabilir. Kedim çok fazla miyavlıyor neden olabilir diye sorabilirsiniz.

CDS genellikle geceleri uyanma ile ilişkilidir ve bu sırada aşırı miyavlamalar görülmeye başlar. Aşırı miyavlama davranış eğitimi ile kontrol edilebilen davranışsal koşullarla da ilgili olabilir.

Doğal olarak yüksek enerjili olan kedi ırkı normal olarak fazla miyavlamaya meyilli de olabilir. Özellikle Siyam gibi kedi ırkları, aşırı miyavlamaya daha yatkındır. Hem erkek hem de dişi kediler, östrus ve çiftleşme sırasında çok ses çıkarabilirler.

Hangi Durumlarda Kediler Çok Fazla Miyavlar?

Aşağıdaki bir kaç sebep en yaygın olan anormal kedi miyavlaması sebeplerini içerir:

  • Yaşlı kediler gece uyandıklarında
  • Kedilerin üreme ve östrus sırasında bulundukları zamanlar
  • Yüksek enerjili kedilerde
  • Ağrı veya hastalıktan kaynaklanan durumlarda
  • Sahip için ya da diğer durumlar için sesli uyarı ile bir şey anlatmaya çabalamak

Artan seslendirme kediniz için olağan dışıysa, davranış değişiklikleri yapmayı düşünmeden önce sağlık problemlerinin varlığının tespit edilmesi gerekir.

Kedinizin neden miyavladığını tespit edemediyseniz ya da bir hastalığı olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekime gitmenizde fayda vardır. Hekiminiz tam bir fizik muayenesi ile birlikte kimyasal kan profili, tam kan sayımı (CBC), idrar testi ve elektrolit panosu da dahil olmak üzere hastalığın teşhisi için bir takım rutin testler yapacaktır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR