Kedim Çok Halsiz Durgun ve Mutsuz

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bazı belirtiler kedilerde hemen her hastalıkla ve sorunla birlikte ortaya çıkar ve halsizlik de bu belirtilerin ilk sırasında yer alır. Kedilerde halsizlik birçok fiziksel soruna işaret edebilen bir belirtiyken bazen psikolojik etkenler nedeni ile de ortaya çıkabilir. Ancak şunu bilmek önemlidir; ruhsal ve bedensel açıdan sağlıklı olan bir kedinin çok halsiz olması kesinlikle mümkün değildir ve böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir veteriner hekime danışmak, hatta kediyi veterinere götürerek kapsamlı şekilde muayene edilmesini sağlamak kedideki olası sağlık sorunlarının tespit edilip tedavi edilebilmesi için şarttır.

Halsizlik diğer semptomlarla birlikte ortaya çıktıysa…

Kedilerde halsizlik genellikle tek başına değil diğer hastalık belirtileri ile birlikte görülür. Bu belirtiler şunlardır;

  • Kusma
  • İshal
  • Burun akıntısı
  • Gözde çapaklanma
  • İştahsızlık

Elbette kedideki hastalığa bağlı olarak halsizliğin yanı sıra bu belirtilerin dışında bazı belirtiler de görülebilir.

İleri yaşlardaki kedilerin aktivite seviyesi düşebilir

Kediler de aynı insanlar gibi yaşlanırlar ve ileri yaşlardaki kedilerin aktivite seviyesinde azalma gözlemlenebilir. Özellikle havanın çok sıcak olduğu yaz günlerinde yaşlı kedilerin hareket etmekten kaçınmalarını normal karşılamak gerekir. Ancak ister genç olsun ister yaşlı ya da yavru bir kedinin halsizliği uzun sürüyorsa ve halsizliğe yukarıda saydıklarımız da dahil olmak üzere çeşitli hastalık belirtileri eşlik ediyorsa kesinlikle veteriner hekime başvurmak ve kedinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek, eğer varsa tedavi edilmesini sağlamak gerekir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR