Kedim Çok Su İçiyor Sebebi Ne Olabilir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi sahiplerinin kedilerinde ortaya çıkabilecek olası hastalıkları erken fark edebilmesinin tek yolu sevimli dostlarını her zaman dikkatli şekilde gözlemlemektir. Kedilerin beslenme, uyku ve su içme gibi konularda rutinlerinin dışına çıkmaları çoğu kez hastalıklara ya da ciddi sorunlara işaret eden bir durumdur.

Yani kedim çok su içiyor diyen bir kedi sahibinin bu durumu kesinlikle önemsemesi ve altında yatan nedenin bulunmasını sağlayabilmek için veterinere başvurması gereklidir.

Çok su içme şeker hastalığının en önemli belirtilerinden biridir

Özellikle ileri yaşlardaki ve aşırı kilolu kedilerde görülen şeker hastalığının diğer ismi ile diyabetin en önemli belirtilerinden biri kedinin aşırı su içmesidir.

Şeker hastalığı her ne kadar yaşlı ve kilolu kedilerde daha sık görülse de diğer tüm kedilerde de ortaya çıkabilen bir durumdur.

Hormonal sorunlar

Kedilerde görülen çeşitli hormonal sorunlar da aşırı su içmeye yol açabilir. Ayrıca hava sıcaklığının çok yüksek olduğu yaz aylarında su kaybı fazla olduğu için de kediler çok su içebilir. Ancak elbette kedinizin neden çok su içtiğini anlamanın tek yolu veteriner hekime götürmektir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu durumu ciddiye almanız ve kedinizi veterinere götürerek bu belirtinin altında yatan etkenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamanız kedinizin ileride karşılaşacağı çok daha ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmenizi dolayısıyla sağlığını korumanızı sağlamak için vazgeçilmezdir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR