Kedim Çok Zayıf Nasıl Şişmanlar

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi sahiplerinin düştüğü en büyük hatalardan biri kedilerin şişmanladığında sağlıklı olduğunu düşünmeleridir. Oysaki sağlıklı bir kedi ne zayıf ne şişman değil ideal kilosunda olandır. Bu görüş nedeni ile birçok kedi sahibi kedisi normal kiloda olduğu halde onun zayıf olduğuna inanır ve kedisine kilo aldırmaya çalışır. Bunun dışında elbette bazı kediler gerçekten aşırı zayıf olabilir ve bunun altında farklı nedenler yatabilir.

İç parazitler

Kedim çok zayıf diye düşünüyorsanız aklınıza gelmesi gereken ilk şey kedinizde iç parazit sorunu bulunabileceği olmalıdır. Kedilere yavruluk dönemlerinden başlayarak düzenli olarak iç parazit aşısı yaptırmak bu sorunu engellemek için en etkili yöntemdir. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey veterinere giderek kedinizin iç parazit aşısını uygulatmaktır.

Farklı nedenlerde zayıflığa yol açabilir

İç parazitler kedilerde aşırı zayıflığın en sık karşılaşılan nedeni olsalar da elbette tek neden değildir. Bunun yanı sıra bazı farklı etkenler de kedilerin kilo almasını engelleyebilir ya da zayıflamasına yol açabilir. Bu nedenler şunlardır;

  • Yetersiz beslenme
  • Metabolizma hastalıkları
  • Mide ve bağırsak sorunları

Ancak kedinizin neden zayıf olduğunu anlayabilecek ve bu sorunu sağlıklı şekilde ortadan kaldırabilecek tek kişi tabi ki bir veteriner hekimdir. Kısacası kedinizin neden zayıf olduğunu öğrenmek ve doğru tedavi ile ideal kilosuna kavuşmasını sağlamak için zaman kaybetmeden veterinere gitmeniz en doğrusudur.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR