Kedim Hırıltılı Nefes Alıyor

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Hayatımızı bir kedi ile paylaşmaya karar verdiğimizde yapmamız gereken ilk şeylerden biri kedi bakımı ve sağlığı hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmektir zira ailemize yeni katılacak olan dört ayaklı dostumuza ancak bu şekilde en doğru biçimde bakmayı ve uzun, sağlıklı bir ömür yaşamasını sağlamayı başarabiliriz. Kedilerin sağlı durumları ile ilgili bilgi alabileceğimiz kaynaklardan biri de soluklarıdır. Sağlıklı bir kedi ne çok hızlı ne de çok yavaş nefes alıp vermeyeceği gibi solunumu sesli, hırıltılı da olmaz. Bu nedenle kedim hırıltılı nefes alıyor diyorsanız mutlaka hem de hiç zaman kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanız hayati derecede önem taşıyan bir konudur.

Kedilerde çok sayıda solunum yolu hastalığı görülebilir

Kedilerde bazıları üşütme kaynaklı olmak üzere çok sayıda solunum ve üst solunum yolu hastalığı görülebilir. Özellikle viral solunum yolu hastalıkları söz konusu yavru ve aşısız kediler olduğunda ölümcül sonuçlanma riski taşır ve hırıltılı soluma da hem viral hem de üşütme nedeni ile ortaya çıkan solunum yolu hastalıklarının önemli belirtileri arasında yer alır. Bu arada yeri gelmişken düzenli aşılamanın kedi bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biri olduğunu ve bir kedi sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden birinin kedinizi veterinere götürerek aşılarını yaptırmak olduğunu söyleyelim!

Kısacası kedim hırıltılı nefes alıyor diyen bir kedi sahibinin bu sorunla ilgili yapması gereken derhâl bir veterinere başvurarak kedinin muayene edilmesini, bu sorunun altında yatan etkenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR