Kedim İştahsız Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi sahiplerinin sevimli pisi dostlarının sağlık durumu hakkında bilgi edinmek için en önemli kaynaklarından biri tabi ki kedilerin iştah durumudur. Zira sağlıklı bir kedi ne iştahsız olur ne de aşırı mama yer. Kedilerde iştahsızlık kimi zaman sıcak hava gibi etkenler nedeni ile ortaya çıkabileceği gibi kimi zaman da oldukça ciddi hastalıkların en önemli semptomlarından biri olabilir. Bu nedenle eğer kedim iştahsız diyorsanız yapmanız gereken mutlaka bir veteriner hekime başvurarak kedinin muayene edilmesini ve iştahsızlığın neden kaynaklandığının teşhis edilmesini sağlamaktır.

İştahsızlık sayısız hastalığa işaret edebilir

Kedilerde iştahsızlık tek başına çok büyük bir sorun olmasa da iştahsızlığa;

  • İshal
  • Kusma
  • Halsizlik
  • Ateş

Gibi diğer hastalık belirtileri de eşlik ediyorsa kedinizi veterinere götürmekte hiç gecikmemeniz olası ciddi hastalıkların varlığının erken teşhis edilmesini ve böylelikle kedinin çok daha kolay tedavi edilebilmesini sağlar.

Kediler sıcak havalarda daha az yerler

Kediler köpeklerin aksine obur canlılar değildirler ve genellikle sıcak yaz aylarında kışa kıyasla çok daha az mama tüketirler. Bunun sebebi kedilerin vücutlarındaki yağ oranını azaltarak yaz boyunca sıcakların olumsuz etkilerinden daha az etkilenmeye hazırlanmalarıdır. Yine de yaz bile olsa kedinin neden iştahının olmadığını kesin olarak örenmek için veterinere gitmeniz en doğrusudur. Kısacası kedilerde iştahsızlık birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur ve bu nedenlerin bazıları oldukça ciddi sonuçlara yol açabilme riski taşıdığı için muhakkak veterinere başvurulması gerekir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR