Kedim Kabız Oldu Ne Yapabilirim?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde kabızlık çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kabızlığın bir dizi sebebi olabilir. En sık rastlanılan kabızlık besin kaynaklı kabızlıktır. Diğer etmenler nörolojik ve çevresel de olabilir. Kedim Kabız Oldu Ne Yapabilirim diye soruyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Tüy temizliğinde aşırı tüy yutulması sonucu yavaş dışkılama gerçekleşebilir. Aynı zamanda tek yönlü beslenme de kabızlığa yol açar. Örneğin selüloz eksikliği olan bir diyette kabızlığa çok sık rastlanılır. Her ne kadar kabız problemi için belli bir ırk, yaş, cinsiyet ya da genetik belirleyici bir rol oynamasa da yaşlı kedilerde daha sık görülür.

Kedilerin bağırsakları çok hassas olduğu için, bağırsaklardaki dolaşımı engelleyebilecek herhangi bir sebep de kabızlığa yol açabilir. Eğer bağırsakta bir tümör geliştiyse bağırsak genleşir ve bu da kabızlık sebebi olabilir.

Sıvı tüketiminin azlığı da bir başka kabızlık sebebidir. Eğer kedinizin yeterli miktarda sıvı almadığını düşünüyorsanız öncelikle kedinizi su içirmeye teşvik etmelisiniz. Böylece eğer sebep vücutta yetersiz miktarda su ise, sorun kendiliğinden çözülecektir.

Kabızlıkta her ne kadar  beslenme ve çevre faktörü öncelikli gibi gözükse de psikolojik kökenli kabızlar da çok yaygındır. Herhangi bir sebepten dolayı ortam değişikliğine, yuva değişikliğine ya da sahip değişikliğine maruz kalan kedilerde de kabızlık görülebilmektedir.

Kedinizdeki kabızlık 24 saatten daha uzun sürdüyse, sorunun kaynağını bulmak, gerekli teşhisin yapılması ve tedavi işlemleri için gecikmeden veteriner hekiminize danışmalısınız.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR