Kedim Kötü Kokuyor

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Son istatistiklere göre bugün dünya üzerinde 600 milyon civarında kedi evlerle, insanlarla birlikte yaşıyor. Elbette bunda kedilerin ev hayatına kusursuz şekilde uyum sağlamalarının rolü büyük ve kedilerin bu uyumlarının en önemli parçasıysa temizliğe olan düşkünlükleri. Kediler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geri kalanınınsa çoğunu kendilerini temizleyerek diğer bir deyişle tımar yaparak geçiriyorlar. Kedilerin dilleri tüylerinin temizliğini ve bakımını yapmaya son derece elverişli tırtıklarla dolu ve bu sayede bu sevimli canlılar kendilerini harika bir şekilde temizleyebiliyorlar.

Sağlıklı bir kedi kokmaz!

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kedim kötü kokuyor diyorsanız bu ortada yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir. Çünkü sağlıklı bir kedi kötü kokmaz! Hatta kedilerin kendilerine has kokusu çoğu kedi sever tarafından oldukça güzel bulunur. Kötü kokuysa çeşitli sağlık sorunlarına işaret eder. Kedinizin kötü kokmasının altında şu nedenler yatıyor olabilir;

  • Ağız ve diş problemleri
  • Cilt hastalıkları
  • Bazı viral enfeksiyonlar
  • Kulak iltihabı, kulak sorunları
  • Vücudun herhangi bir noktasında iltihaplı yara

Elbette kedinizin kötü kokmasının altında yukarıda saydıklarımızın dışında başka nedenler de yatıyor olabilir ve bu nedenleri teşhis edebilecek tek kişi veteriner hekimdir.

Düzenli veteriner kontrolü kedi bakımının vazgeçilmezidir!

Kedi bakımının vazgeçilmez unsurlarından biri düzenli veteriner kontrolüdür. Zira düzenli veteriner kontrolü yapılan bir kedide ortaya çıkabilecek sağlık sorunları erken dönemde fark edilir. Kedinizin kötü kokmaya başlaması buna neden olan sağlık sorununun ilerlediğinin göstergesidir. Dolayısıyla veteriner kontrollerini aksatmayıp kedinizin sağlıklı olmasını sağladığınız sürece kokma riski de yoktur.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR