Kedim Kusmaya Çalışıyor Ama Kusamıyor Öğürüyor

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi denilince çoğumuzun aklına gelen ilk şey bu hayvanların aşırı titiz oluşlarıdır. Gerçekten de bir kedinin günlük rutinin büyük bir kısmını uyuma, geri kalanını ise temizlenme yani yalanma oluşturur. Tüylü hayvanlar olan kediler bu esnada yani yalanırken doğal olarak belirli miktarda tüy yutarlar ve bu tüyler zamanla midelerinde birikir. İşte kedilerde öğürme genellikle bu biriken tüyler nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur ve devamında kusma gelir.

Öğürme Kusmanın İlk Aşamasıdır

Kedilerin öğürmesi için kusmaya hazırlık demek pek de yanlış olmaz, zira kediler öğürerek aslında kusmaya çalışırlar. Bu nedenle kedinizi öğürürken gördüğünüzde kusmasına hazırlıklı olmanız gerekir. Ayrıca bu durumun çoğunlukla endişelenmeyi gerektirmediğini de eklemeden geçmeyelim.

Diğer nedenler

Kedilerde öğürme kusmanın yanı sıra yabancı cisim yutma nedeni ile de ortaya çıkabilen bir durumdur ve bunu kesinlikle ciddiye almak gerekir. Zira yabancı cisim yutma başta boğulma olmak üzere hayati tehlike yaratabilecek durumlara yol açabilir. Bu nedenle kediniz öğürüyor ancak kusmuyorsa onu acilen veterinere götürmeniz olası bir ciddi sağlık sorunu ile karşılaşmanızı engellemek için en doğru yoldur.

Kedinize Malt Macunu Verebilirsiniz

Eğer kediniz evden hiç çıkmıyorsa öğürmesini, kusmasını istemiyorsanız tüy topaklarını vücudundan kusmadan atmasını sağlayan malt macunu kullanabilirsiniz. Malt macunu doğal malzemeden üretildiği için kedilere bir zararı yoktur ve kedilerin çoğu malt macununu severek tüketirler. Kedinize günlük olarak ne miktarda malt macunu vermenizin doğru olduğunu öğrenmek içinse tabi ki veterinerinize danışmanız gerekir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR