Kedim Nesnelere Başını Yaslıyor

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Baş baskısı, belirgin bir sebep olmaksızın kafayı duvara veya başka bir nesneye bastırmaya yönelik zorlayıcı eylem ile karakterize edilir. Bu durum genellikle ön beyin ve talamus bölümlerinin hasar görmesini ve bazı toksik zehirlenme türleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen sinir sisteminde oluşan zararlara işaret eder.

Herhangi bir kedi cinsi ya da yaş aralığının bu durum için daha büyük bir risk taşıdığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Kafa basıncının yol açtığı bu hareket, beynin ön beyin ve talamus bölümlerinin etkilendiği prosensefalon hastalığının yalnızca bir işaretidir. Buna eşlik eden diğer belirtiler öğrenilmiş (eğitilmiş) davranış değişiklikleri, nöbetler, hasar görmüş refleksler ve görsel problemlerdir. Bu semptomların bazıları, kompulsif tempo sonucunda ortaya çıkan yaralar gibi lezyonlara, başın uzun süre yüzeye bastırılmasından kaynaklanan yüz ve baş yaralanmalarına neden olabilir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hastalık Sebepleri

Kedinizin başını nesnelere yaslayarak bastırdığı durumlar için bir çok sebep öngörülebilir. Muhtemel nedenler arasında hiper veya hiponatremi (vücudun kan plazmasında çok fazla veya çok az sodyum), birincil veya ikincil tümör (beyinde bulunan bir tümör karşısında vücudun herhangi bir yerinde bulunan bir tümör anlamına gelir) gibi metabolik bir bozukluk olabilir.

Kuduz veya mantar enfeksiyonu gibi sinir sisteminin bir enfeksiyonu sonucu da bu durum yaşanabilir. Diğer nedenler arasında bir araba kazasından kaynaklanan kafa travması veya kurşun gibi toksinlere maruz kalma sayılabilir.

Bu duruma neden olabilecek bir çok ciddi hastalık olabileceğinden, kediniz nesnelere kafasını sıkıştırdığında ve bastırdığında kedinizi acilen veteriner hekime götürmelisiniz.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR